Mielőtt levágnátok macsetével, nem én találtam ki. (Bár Európa-sznobériámnál csak kultúrsznobériám nagyobb, de most tényleg nem én vagyok a bűnös). Pár hete futottam bele egy cikkbe, amely amellett, hogy nyilvánvaló hazafisággal előrebocsátja, hogy az Államok egy csodálatos hely, és a New York és Los Angeles közötti földdarab az awesomeness kifogyhatatlan kincsesbányája, napkollektora, és földfelszíni fejtése egyben (sej, a csillagos-csíkos lobogót fényes szelek fújják), összeszedett tizenhat területet, amiben horribile dictu az európaiak jobbak náluk. Lássuk csak.
1. Egészségügyi ellátás
LOL!! – ordít fel bennem a magyar, bokán rúgom, kushadjon vissza a hűtő mögé. Ha viszont felteszem az európaiság kalapomat, akkor már érthetőbb a helyzet. Mert ugye mit látnak ők a nagy vízen túl? Ingyenes ellátást, svéd modellt meg egyéb selymes szálait a szociális hálónak. Konkrétumok szintjén a Bloomberg egy tanulmányára hivatkoznak, amely alapjána Top10 leghatékonyabb eü-ellátással rendelkező országok közül négy európai. (Mondjuk ez alapján Ázsiáról is szólhatna a cikk, ázsiai országból is négy van a Top10-ben, köztük az első helyezett Hong Kong). Miközben az USA ugyanezen a listán 48-ból a 46. helyen áll. Érdemes rápillantani az infografikára, és jól megnézni a mi kis rántotthúsunk színeit is.
2. Sajt
Gruyere (azmi?), parmezán, feta, (camembert! parenyica! pálpusztai!) versus buszsárga ömlesztett lapkaizé. Kiütéssel győztünk, muhaha.
3. Tömegközlekedés.
A MÁV és a békávé megkapó szépségeinek ismeretében, a csak a hideget, a meleget, és a csapadékot nem bíró közlekedési eszközök, a combinós dörgölőzős szatírok és az időnként fel-fellángoló metrókocsik romantikáján innen nehéz elhinni, de az óhaza közösségi közlekedése még mindig kenterbe veri az Államokét, ahol a legnagyobb városoktól eltekintve esélytelen eljutni A-ból B-be autó nélkül. Mondjuk ez nem legitimálja a benzinfaló SUV-kat, de ez már egy másik téma. Zenéljünk inkább.
4. Tehetségkutatók
A hazájában a queer közösség untrendi hóbortjaként elkönyvelt, a világ összes többi pontján kultikusan imádott Eurovíziós Dalverseny, ahh! Ami előtt mindig lehet reménykedni, utána meg fanyalogni. Szemben a levitézlett American Idollal. Nyeh… Csak nekem kezdett el viszketni a kognitív mezőm? Tényleg? Na jó, oké, ma megígértem magamnak, hogy pozitív leszek, végülis tényleg inkább az eurovíziós kontinens-összefogás, turisztika, országimázs, retyerutya, mint a testnedvekben és tragédiákban könyékig turkáló, tehetségkutatás jogcímen művelt bulvármocsok.
5. Várható élettartam
Újfent az egészségügyhöz kapcsolódó téma. Ha például lenne kedvem elővenni a szociológia tankönyvemet, akkor most szépen elbáboznám, hogy ugye erre a faktorra az európai baby boomerek, és a még mindig viszonylag alacsony urbanizáltság, meg a B- és Ptk. is hatással van (például a fegyvertartás meglehetős szigora kiskezitcsókolom), plusz az olivabogyó meg a már említett sajtok pozitív hatásai. Lényeg: a WHO 2011-es riportja alapján 24 európai állam megelőzi az USÁ-t ezügyben, ami a maga 79 évével csumpi 33. Szegénykéim 😦
6. Foci
Mármint az a foci, amin atyáink veszekszenek, azaz a soccer. Folyton európai államok nyerik a VB-t, és amikor nincs VB, van Bajnokok Ligája, amit 150 millióan anyáznak végig, szemben a SuperBowl idei mindössze 106milliós közönségével. Nyenyenyenyenyenyee 😛 (Istenem, bár érdekelne a foci! Még ennél is inkább fiúsítanának a barátaim, még csak az hiányzik.) Aranyos amúgy ez a szerzőtől, de tényleg, bár azért ott Hambiföldön is van azért pár ügyes sportoló.
7. Fizetett szabadság
Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy ebből a szempontból tényleg elég humánus a helyzetünk. A legálisan foglalkoztatottak huszonpár naptól harminckitudjameddig terjedő fizetett szabadsággal számolhatnak éves szinten. Ez a szám az USÁ-ban: 0. Azaz nulla, zérus, nada. Maisbitte, zimmerfrei, früstük!
8. Csoki
Nem vitatkozom.
És ha tudnák, hogy a mi Pilóta kekszünk mennyivel jobb, mint az ő Oreójuk…
9. Politikai szexbotrányok
Irigylik tőlünk Sarkozyt. Szerintem ezzel mindent elmondtam.
10. Mértékegységek
Muhaha. Csodálatos dolog a metrikus rendszer, honfitársaim, dicsértessék a metrikus rendszernek. Pint, gallon, láb, hüvelyk, mérföld, font, na álljál arrébb, piffegyfüles.
11. Szexi akcentusok
Penelope Cruz spanyol színésznő angolul beszél. New York polgármestere, Michael Blooemberg spanyolul beszél. Javaslom további meghallgatásra bármit, amit Sophie Marceau kiejt a száján.
12. Üzemanyag-takarékos autók
Igen, igen és IGEN! Azt mondja: “Európában senki nem röhögi a csávót, aki egy fürdőkádnál alig nagyobb autót vezet … mert valószínűleg ő is épp olyat vezet” (a képen Trabant, muhaha). Miközben – így a cikk – egy amcsi parkolóban nem ritka látvány a semelyik parkolóhelyre be nem férő benzinzabáló SUV, nagycsaládos matricával a szélvédőn. Mert a zsugor tej szállításához valóban tankok szükségeltetnek. zt a szemléletet nyugodtan elterjeszthetnék az USÁ-ban olyan szép ügyesen, mint mondjuk a hazafiságot. Jót tenne a bolygónak.
13. Meztelenség a médiában
Jah. Szexisek vagyunk, szabadak vagyunk, cicik a blikkben, van külön euro kategória az ikszes oldalakon, pornós Oscar-díjak, mi kell még? A prűd amerikai közvélemény ezzel szemben agyvérzést kap egy ilyen csenevész kis késő-pubertás Miley Cyrustól. Aztán hazamegy, bekapcsolja a mekbukját, és europornót néz az említett ikszes oldalak egyikén.
14. Autóverseny.
Szemben a tényleg atomkirály übermenő Forma 1-gyel, (egy Bahreini, vagy egy Monacoi Nagydíj azért bakancslistás) azt mondja, a NASCAR körbe-körbe megy. Nos, valóban. Háhá.
15. Kastélyok.
Egész hosszan ragozzák, és kiegészítik némi világgazdasági gőggel, de a lényeg: nekünk van sok, nekik meg nincsen egy se.
16. Időfelfogás
Szieszta, egy hosszú ebéd Párizsban, bordóit szopogatni a teraszon, az európai dolce vita klasszikus idillje. Szemben a mindig és mindenhova rohanó amerikaiakkal, akik, ha tíz percig nem kapnak választ egy e-mailre, elkezdik tárcsázni a 911-et.
All in all: Európa menő. Van történelem, képzőművészet, gasztronómia, sokféle nyelv és kultúra, Oktoberfest, Tomorrowland, Sziget, Schönherz QPa. Jó itt.
Forrás: HuffingtonPost